جبهه مردم افغانستان
(جما)
د افغانستان ولس جبهه
Afghanistan people’s front

بمناسبت روز جهانی کارگر

تجلیل از روز کارگر در زیر سایه امارت اسلامی طالبان 

گروهی از جوانان متحد به آرمان مردم  و زحمتکشان در صفحات شمال کشور روز دوشنبه مورخ دوم  ماه می 2022 را برای تجلیل از روز همبستگی جهانی کارگر اختصاص داده و به گونه متفاوت از تجلیل های فیسبوکی و اعلامیه های اینترنتی از این روز با رفتن به محلات کارگران و دادن گل و تحفه تجلیل نموده اند. 

با وجود تهدید های امنیتی  باز هم بخاطر روزجهانی کارگر رفتیم پیش کارگران روز مزد همچنان از مهاجرین که در اثر جنگ های داخلی همه داشته های شان را از دست دادن دیدن کردیم. 

روز اول می دیروز بود ولی ما امروز به آنها روز کارگران را تبریک گفته آگاهی های لازم را  رسانیدیم مشکلات شان را با دل و جان گوش کردیم. 

رهنمود های لازم را بخاطر خودکفایی مالی , طرز بیرون رفت و مبارزه با مشکلات و چالش های روزمره را برایشان ارائه نمودیم , همچنان نظریات , پیشنهادات و مشکلات شان را نوت گرفته و ثبت برنامه های کاری که در آینده مدنظر است نمودیم . در مورد گام های آینده با آنها مشورت کردیم. 

با طرح پرسشها و پاسخ های متعدد جهت ارتقاء آگاهی فکری آنها را امیدوار به مبارزه و زندگی نمودیم 

در کل روز با وجود کار های زیاد ولی باز هم جریان روز را در زیر خیمه های سپری کردیم که از ستم طبقاتی و استبداد حاکمان حکایت میکرد.

حتی مهاجرین به ما بیان کردن که نیم ساعت قبل از آمدن شما تصمیم گرفتیم که چطور میتوانیم گرده های خود را بفروشیم که نان بخور نمیر پیدا کنیم. 

ولی ما به آنها شیوه جدید مقابله به مشکلات و ناهنجاری های طبقاتی کنونی را آموزش دادیم.

از ماهیت طبقه کارگر و ستمدیده و چی باید کرد ؟ با آنها صحبت کردیم.  با ایجاد فضای دوستانه و جلب اعتماد بعد از افهام و تفهیم به درک این واقعیت رسیدند که یگانه راه نجات پیکار آگاهانه و مبارزه طبقاتی است که تعین کننده نوید فردای نسل بشریت است. در این راه ما چیزی برای از دست دادن نداریم .

اگر شکست خوردیم زندگی ذلت بار را از دست میدهیم که جز این زندگی ذلت بار چیزی برای از دست دادن نداریم.

اگر پیروز شویم یک دنیای متفاوت به نسل آینده کشور را به ارمغان می آوریم.

آنها با شور و شعف زیاد علاقه مند به بحث های اجتماعی , سیاسی , اقتصادی و ریشه های فقر و فلاکت در جامعه جنگ زده شدند . 

به واقعیت امر استعداد و توانایی عده ی زیادشان از تصور ما بالا بود. استعداد ها و توانایی ها با پوتانشیل کاری در مقایسه به نبود امکانات اولیه کار و فرصت های کاری که منجر به فقر و غربت شده است .قلب و روان هر انسان روشن ضمیر را متاثر و متالم میسازد .

در چنین فضای رژیم جهل ریش و لنگی امارت اسلامی !؟

امکانات محدود اموزش اطفال  که جوانان  متحد در گذشته با وجود محدودیت های شان توانسته بودند که با دو استاد رضا کار  زمینه آموزش اطفال  و نوجوانان مهاجر که عمدتا  جز لایه زحمتکشان هستند را فراهم سازند و مورد استقبال گرم شان قرار گرفته بود.اکثریت آنها اطفال و نوجوانان شان را جهت  آموزش و فراگیری دانش به این اموزشگاه فقیرانه فرستادند.

ولی گروه ریش و لنگی طالبان با ضدیت تمام آمده با استادان برخورد ناپسند نموده و خیمه را که به صنف آموزشی مهیا ساخته بودیم را از محل دور ساختنه و به آنها گفتند که شما را چی به آموزش با بی حیایی حتی مادران که مانع این وحشیگری آنها شده بود را لت و کوب کردند.

بعد از شنیدن مشکلات مهاجرین و زحمتکشان ما  باز هم به  تلاش خود ادامه دادیم .

پلاد کارد چاپ نمودیم و به کارگران  گل تقدیم کردیم و سخنرانی کوتاه داشتیم آنها با اشتیاق سخنرانی های ما را گوش گرفته اند.

به آنها روش ایجاد کمیته ها یا اتحادیه های کارگری و ایجاد هماهنگی بین نیرو های شان را آموزش دادیم.

از مشکلات تا اهداف و تمایلات آنها را شنیدیم و اهداف که مانع رشد فکری و تلاش آنها بخاطر وضع موجود بود را به آنها گوشزد کردیم.

آنها با اشتیاق از دنیایی می شنیدند که هرگز به آنها از آن دنیا چیزی گفته نشده بود و حتی جزوه بنام آنها در کشور پخش نشده بود.

دانستند که راهگشا وضعیت کنونی و تغییر بنیادی وضع موجود تنها مبارزه آگاهانه این طبقه در پرتو جهان بینی علمی و با مبارزه طبقاتی تحقق پذیر است.

آنها با نا امیدی به آینده می دیدن ولی اشتیاق را به مبارزه در دل های درد دیده شان تا جای بیدار  ساختیم.

این فعالیت ها دست آوردی بود که در مبارزات امروز جوانان متحد ثبت گردید.

البته با موجودیت گروه تندرو مذهبی این اقدامات صورت گرفت  ولی ما با اخفا و رعایت اصول مبارزاتی  با مردم وارد خیمه ها شدیم که با تهدیدی جدی  مواجه نشدیم  و خیلی گرم مورد پذیرایی مردم و بزرگان قرار گرفتیم.

و در شهر نیز به کارگران پلاکارد ها را طور تحفه پوشانده بودیم و برای کارگران و زحمتکشان توزیع کردیم .

امروز شهر به کلی خالی بود دکان ها قفل بود طالبان سرگرم تجلیل از روز عید بودند .

در چوک تنها کارگران تشنه و گرسنه در آفتاب داغ و سوزان منتظر کار بودند که زندگی ، خوشی، غم و تمام هستی شان بر می خورد به وجود کار که گاه آن را دارند و گاهی لب تشنه و گرسنه دوباره با  نا امیدی تمام به خانه هایشان برمی گردند.

این مختصر گزارش از فعالیت های امروز گروه جوانان متحد بود ؛ که  خواستیم با هموطنان گرامی شریک سازیم .

بادرود و مهر فراوان

ش.ش

03/05/2022

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

یک وبسایت یا وبلاگ در WordPress.com بسازید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: