جبهه مردم افغانستان
(جما)
د افغانستان ولس جبهه
Afghanistan people’s front

 درفش و آرم جما

 

درفش جما متشکل از:

دو رنگ سرخ و سفید با طول دو چند عرض آن بوده، که آرم درست در وسط آن قرار دارد.

  1. درفش جما متشکل از دو رنگ سرخ وسفید شکل مستطیل را دارا میباشد، که قسمت سرخ آن از قاعدۀ جانبی متصل با پایه بیرق بشکل مثلث آغاز و در وسط مستطیل با نشان یا آرم جما خاتمه می یابد.
  2. همزمان با آغاز رنگ سرخ مثلث، در دو کنار آن به رنگ سفید آغاز میشود که به تدریج از کناره ها بطرف مرکز و یا در نیمۀمستطیل، مثلث به رنگ سرخ را قطع میکند و رنگ سفید بطور مکمل نصف مستطیل را در بر میگیرد.

چرا دو رنگ  سرخ  و  سفید برای درفش برگزیده شد و چه تعریفی را افاده مینماید: انتخاب دو رنگ سرخ و سفید ، هریک تعاریف و مفاهیم معیین از خود را دارند.

 رنگ سرخ در مفهوم  کلی رنگ خون را دارا بوده، که به تعبیر جان فشانی کردن، فداکاری کردن  و سرانجام قربانی دادن برای بدست آوردن آزادی ملی، استقرار حاکمیت ملی و تامین عدالت اجتماعی و یا قربانی دادن برای استقرار یک نظام ملی مترقی را در میان جوامع بشری افاده و انعکاس داده است. اما در مقیاس سیاسی به مفهوم و معنی انقلاب ، قیام ملی، رستاخیز ملی بر علیه حاکمیت استبدادی که بر خلاف خواسته های مردم عمل کنند وبا عملکردش ملت و مردم را بر علیه خود بشورانند و مردم نیز در واکنش با حاکمیت و رژیم به قیام های خونین و جنگ مسلحانه ملی دست بزنند.

رنگ سفید نظر به تعریفی که از منابع متعدد بدست آمده است بیانگر صلح، رفاه، آرامش ، آزادی، تامین مناسبات سالم اجتماعی بدون تبعیض و خشونت، ایجاد حاکمیت ملی یکسان برای تساوی حقوق اجتماعی و سرانجام زندگی با همی را برخلاف جنگ و خونریزی در میان جوامع بشری افاده مینماید.

لهذا جما برای استراتژی مبارزاتی خود، دو رنگ سرخ و سفید را بر اساس تعریف های متذکرۀ فوق برای برپایی انقلاب ملی ومبارزۀ مسلحانه برای بدست آوردن صلح دائمی ، آرامش، رفاه اجتماعی، آزادی های سیاسی  و مدنی، تامین عدالت اجتماعی، ایجاد شرایط زندگی با همی وجمعی بدون تبعیض (رنگ، جنس، زبان) در میان مردم افغانستان برگزیده و برای تامین این هدف تا پای جان به مبارزۀ اصولی و خستگی ناپذیر خود تداوم بخشیده و دراین راستا از هیچگونه مساعی فروگذار نخواهد کرد. جما این اصول را در سرمشق مبارزۀ عملی و سیاسی خود قرار داده است .

آرم جما متشکل از:

  1.  خوشۀ گندم به رنگ طبیعی،
  2.  مشت گره کرده به رنگ سرخ و
  3. گراری ماشین بوده که هرکدام دارای تعابیرمعیینی میباشد.

خوشۀ گندم بیانگر هویت اقتصاد زراعتی افغانستان، گراری نمایانگر اقتصاد تولیدی و صنعتی افغانستان ومُشت گره کرده دربین هردو بیانگر همبستگی مردم و برپایی رستاخیز ملی و انقلاب احتماعی برای آزادی بوسیلۀ نیروی دهقانان ، کارگران صنعتی و سایر زحمتکشان کشور جهت استقرار صلح و ثبات دائمی، رفاه اجتماعی ، رفع تبعیض ملی ، جنسیتی و سرانجام تامین عدالت در تمام شئون اجتماعی در برقراری یک جامعۀ فارغ از ستم ملی و طبقاتی یک جامعۀ مستقل ، آزاد، آباد و مترقی در افغانستان را بمثابه اهداف و اصول اساسی کارزار مبارزۀ سیاسی خود قرار داده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

یک وبسایت یا وبلاگ در WordPress.com بسازید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: